Історія створення музейної експозиції.

Пархомівський художній музей ім. П. Ф. Луньова є одним із найцікавіших сільських музеїв України та одним із найпопулярніших туристичних об’єктів Харківщини. Його справедливо можна назвати «сільським Єрмітажем».За період свого існування (понад 60 років) у його фондах зібрано близько 7 тис. експонатів – це унікальні твори живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, цінні матеріали з археології та етнографії. Експозиція розташована у 12 залах музею і має відділи: іконопису; вітчизняного та зарубіжного мистецтва ХVІІІ – ХХ ст. (О. Іванов, Т. Шевченко, І. Рєпін, М. Реріх, А. Архіпов, К. Малевич, В. Кандинський, Д. Піранезі, П. Пікассо, Ф. Бол та ін.); невеличкий розділ античного та східного (включаючи японське) мистецтва; етнографічний відділ та зал із мистецтвом сучасного періоду.

Окрему зацікавленість викликає історія створення Музею та поповнення його фондів, які були зібрані учнями місцевої школи через звернення до багатьох відомих Музеїв. Всебічну допомогу протягом тривалого часу надавали Музей образотворчого мистецтва ім. О.С.Пушкіна, Державний Ермітаж, Об’єднання музеїв Московського Кремля, Спілки художників СРСР; практична і методична допомога надходила від харківських музеїв – художнього та історичного. Зав’язалася дружба і з Дрезденською картинною галереєю та берлінським Боде-музеумом, які також допомагали розвиватись Музеєві.

Сьогодні колекція Пархомівського художнього музею за своєю художньою цінністю не поступається багатьом обласним галереям. Музей перетворився на справжню скарбницю мистецтв на Харківщині.